Statik Nedir?

Statik Regülatör Nedir?

Statik Regülatör Nedir? Statik regülatör devre şeması

Statik nedir e cevap olarak kısaca “hareketsiz , durağan” olarak diyebiliriz.

Statik Regülatör Nedir? (Elektronik Regülatör Nedir?)

Statik regülatör ise; yukarıdaki “statik” tanıma uygun olarak hareketli, mekanik parça içermeyen regülatör demektir. Statik regülatörler, tamamen yarı iletken teknolojisine sahip tristör- tristör modül grupları ile üretilmiştir. Bu özelliğinden ötürü elektronik regülatör olarakta isimlendirilir. Mikroişlemci ile regülatörün çıkış gerilimi sürekli örneklenerek, nominal değerden sapmalara göre DAA tekniğine göre uygun tristörler tetiklenerek çıkış gerilimi regülasyonu yapılır. 20 msn lik örnekleme periyodu sonunda karar verdiğinden, düzeltme süresi de 20 milisaniye olmaktadır. ARTSAN Statik regülatör devre şeması yanda görülmektedir. 

Özellikle motor tipi kalkış akımı gerektiren uygulamalar için çok iyi çözümdür. Sanayi de CNC makineler, matbaa makineleri, endüktif özellik gösteren makineler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Regülasyon trafosu olarak uygun güçte oto trafo kullanılır. Arıza durumlarında manuel bypass yardımıyla şebekeden çalışmaya devam edilir. İsteğe göre otomatik bypass üniteleri ilave edilmektedir. Düzeltme hızı avantajının yanı sıra boyut ve ağırlık olarak ciddi avantajlara sahiptir.

Tristörler alüminyum soğutucu üzerine monte edilerek, tristörlerin çıkardığı ısının atılması sağlanır. alüminyum soğutucunun yetmediği durumlarda fan desteği ile çıkan ısının hızlıca atılması sağlanır.

Statik voltaj regülatörü Trifaze ve monofaze olarak 1 KVA ile 3.000 KVA arası güçlerde üretilmektedir. 150 KVA üstü güçlerde buster trafosu kullanılmaktadır.

ARTSAN Statik voltaj regülatörü ürün çeşitlerini incelemek için tıklayınız

Etiketler: Statik regülatör nedir, statik voltaj regülatörü nedir, elektronik regülatör nedir, statik nedir, hızlı regülatör, artsan