Statik regülatör

Dikili tip Statik Regülatör

ARTSAN Marka statik regülatör

Statik regülatör (Statik voltaj regülatörleri), yarıiletken teknolojisine sahip semikron marka tristörlerden imal edilmişlerdir. Mikroişlemci kontrolü ZVC-B Tekniği ile tristörler direk adresleme yöntemi ile tetiklenerek regülasyon sağlanır.

Günümüzde ki endüstriyel ve elektrikli cihazlar şebeke gerilim değişimlerinden çabuk etkilenmektedirler. Geleneksel regülatörler cevap hızı açısından yetersiz olduğundan alternatif olarak statik regülatör geliştirilmiştir.  DAA tekniği ile yapılan regülasyon ile Şebeke gerilimi düzeltme sahası tipine göre,  düzeltme hızı yaklaşık 3.000 – 7.000 V/sn aralığındadır. Standart regülatör için düzeltme hızı 5.000V/sn dir.

Artsan marka statik regülatörlerde kullanılan tristörler,  20 msn için normal çalışma akımının 10 katı kadar akım taşıma kapasitesine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı anlık yüksek akım çeken motor vb. sistemlerde özellikle tercih edilmektedir.

Semikron marka tristör-tristör modül kullanılarak daha kaliteli performans elde edilmiştir. Bakır sargılı veya alüminyum sargılı regülatör üretimi ile kullanıcıya alternatifler sunulabilmektedir.

1 kVA – 3.000 KVA arası güçlerde üretim yelpazesine sahiptir.  Şebekenin durumuna göre, 110 – 230VAC, 110 – 280 VAC, 165 – 250 VAC, 180 – 280 VAC olmak üzere, 4 tip düzeltme sahasına sahip üretim seçenekleri bulunmaktadır. Çıkış regülasyon toleransı %1 ile %10 arası seçeneklerine sahiptir. Harici ortamlar için IP54 , insan güvenliği için  izole trafolu ve filtreli seçenekleri mevcuttur.

Makine imalatçıları, makinelerinin güvenli şekilde çalışmaları için kullanıcılara statik voltaj regülatörü önermektedir.

Statik regülatörlerin regülasyon cevabı grafiği

Statik regülatör regülasyon eğrisi

Yandaki şemada görüldüğü gibi, şebeke geriliminin değişik değerlerinde çıkış gerilimi değeri görülmektedir. Bu grafiğe göre regülasyon sahası dışında çıkış gerilimleri lineer olarak değişmektedir. Düzeltme sahası dışında regülatörünüzün cevabını aşağıdaki formüllerden hesap edebilirsiniz.

Vo4=(Vo/VH)*Vi2 ,    Vo3=(Vo/VL)*Vi1

Daha detaylı bilgi için, statik regülatörler nedir başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Özel Tip Statik Regülatörler

Standart statik voltaj regülatörü dışında, özel regülatör üretimimiz mevcuttur. Özel regülatör talepleriniz için firmamız ile temasa geçmeniz durumunda, firmamız teknik kadrosu sizlere birden fazla çözüm sunacaktır.

Kullanım yerine uygun regülatör seçimi için detaylı bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Statik Regülatör Ürün Grupları

Statik Regülatör (Tıbbi cihazlar için 10 kVA)

Monofaze (1 Faz)

Statik Regülatörler

1Faz Statik Regülatör, ev tipi kullanıcılar için küçük boyutlu oluşu ve hafif oluşu kullanım açısından çok avantaj sunmaktadır. Boşta çalışma….

150 - 200 - 250 - 300 KVA Statik Regülatör-12x16

Trifaze (3 Faz)

Statik Regülatörler

ARTSAN marka mikroişlemcili statik regülatörler, kullanılan tristörler 20 msn için normal çalışma akımının 100 katı kadar akım taşıma kapasitesine …

Statik Regülatör (Harici tip Sulama sistemleri için)-12x16
Harici Tip (Outdoor)
Statik Regülatörler

Açık ortamlarda kullanılması gereken makineler de için tasarlanmış statik regülatördür. Şebekenin düşük veya yüksek olduğu durumlarda …

Statik Regülatör (Banka ATM leri için)-12x16
İzole Trafolu
Statik Regülatörler

Hassas bazı makinelerin şebeke elektriğindeki parazit benzeri bozucu etkilere karşı korumak için izole trafo kullanılmaktadır. Ayrıca makinelerde …

Etiketler: Statik Regülatörler, Statik Voltaj Regülatörü, Statik Regülatör Devre Şeması, statik regülatör bağlantı şeması, static regulator, static stabilizer, bakır sargılı regülatör, alüminyum sargılı regülatör, en iyi regülatör markaları.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın