İzole Trafo (Transformator)

İzole trafo, yalıtım trafoları

İzole trafo, yalıtım trafoları

İzole trafo yada yalıtım trafoları; şebeke geriliminin düşürülmesi veya yükseltilmesi ve şebeke ile yükün izolasyonu amacıyla kullanılır.  Trafolar İzolasyon tipine göre; a- İzoletrafo (galvanik izolasyon trafosu) ve b- oto trafo (izole edilmeden gerilimin dürülmesi veya yükseltilmesi amacıyla kullanılır) olarak, Faz sayısına göre a- monofaze, b- trifaze, Ve nüve tipine göre; a- mantel  ve b- toroidal trafo olarak üretilirler. İzole trafolar, gemi sektöründe sahil trafosu, ayırma trafosu yada yalıtım trafosu olarak ta isimlendirilir.

Artsan trafolarda, nüve olarak 9,000 – 17.000 gauss arasında, 0,20mm – 0,65 mm arası kalınlıkta silisli saclar kullanılıp, sargılarda kullanıcının tercihine göre, H sınıfı bakır, alüminyum ve CCA teller kullanılır. Trafoların tasarımı esnasında B(t)/H(t) grafiği dikkate alınarak hesaplar yapıldığından, trafolar saturasyon bölgesinde çalışmazlar. İzole trafoların (transformatör) sargılarında yassı ve yuvarlak teller kullanıldığı gibi, folyo  sarım tekniği kullanılan transformatör seçenekleri de mevcuttur.

CE Belgeli trafolar, sarım ve saclama işlemi tamamlandıktan sonra vakumlu kazanlarda hava boşluğu alınıp vernikleme işlemine tabi tutulur. Vernikleme işleminden sonra, fırında yüksek sıcaklıkla kurutulur. Böylece magnetik alandan kaynaklı mekanik titreşimler önlenerek trafoda ortaya çıkan ısı dahada düşürülür, kayıp çok azda olsa düşer, kullanım ömrü uzar.

Topraklama trafosu, işletmelerde topraklama olmasına rağmen, nötr toprak geriliminin istenilen seviyeye çekilememesi durumunda kullanılan özel tip izole trafolardır. Topraklama trafosu kullanılan işletmelerde  nötr-toprak gerilimi 1V tun altına düşürülür.  Ayrıca özel uyarı devresiyle topraklama seviyesi olması gereken değerin üstüne çıktığında kullanıcıya sesli uyarı verilir. İstenmesi durumunda bu sesli uyarı bir buton yardımıyla iptal edilebilir.

Artsan trafolar, Toroidal trafosu : Medikal ve CNC ler için toroidal transformatör argemiz tamamlanmış ve satışına başlanmıştır. Toroid trafolar daha yüksek verimli olup özellikle hassas cihazlar için önerilmektedir. Toroidal trafolar ile ilgli bilgiler web sayfamızda  yakında yayınlanacaktır.

Özel İzole Trafoların Üretimi

Kullanıcının tercihine göre, farklı frekans uygulamaları, farklı gerilim ve farklı akım uygulamaları için özel tip trafo üretimimiz mevcuttur. Firmamızla iletişime geçip, ihtiyacınız olan özel trafoya dair gerekli bilgileri paylaştığınızda, mutlaka uygun trafo fiyatlarına sahip bir çözüm bulacaksınız.

İhtiyacınıza uygun ürünü tespit edebilmek, ototrafo, trafoların hesabı, sarımı, güç hesabı ve izolasyon trafosunun neden çarpmadığını öğrenmek için, aşağıdaki modelleri inceleyiniz.

Üretimini Yaptığımız Trafo Modelleri

monofaze izole trafo fiyatları ve öeşitleri
Monofaze (1 Faz)
İzole Trafolar

Şebeke elektriğini izole etmek veya şebeke gerilimini  düşürmek ve yükseltmek için kullanılır. Pano ve  makine …

Trifaze İzole trafo fiyat ve teknik özellikleri
Trifaze (3 Faz)
İzole Trafolar

Şebeke elektriğini izole etmek veya şebeke gerilimini  düşürmek ve yükseltmek için kullanılır. Pano ve  makine …

Marin tip trafo fiyatı ve teknik özellikleri hakkında bilgi
Marin Tip
İzole Trafolar

Tersanelerde, gemilerde kullanılan ağır kullanım şartlarına uygun tasarlanmaları gerekir. Gemilerde ki …

Servo motor sürücü trafo fiyatları ve özellikleri
Servo Motor
Sürücü Trafoları

Servo motorların sürülmesinde 380 V olan şebeke gerilimini 220 V olarak düşürmek için kullanılır. 3 fazlı dır.

Monofaze ve Trifaze Ototrafolar fiyat ve üzellikleri
Oto Tip 1Faz ve
3Faz Trafolar

Sadece gerilim düşürmek veya yükseltmek ihtiyacı olan yerlerde, izolasyon gerekmediği durumlarda kullanılan  …

Kutulu tip trafo satış fiyatı ve teknik detay
Kutulu Tip
İzole Trafolar

Kullanıcının isteğine uygun olarak kabin içerisine CE standartlarına uygun olarak monte edilen kutulu tip….

Etiketler: Artsan trafoları – Transformatör – izole trafolar, trafo fiyatları, toroidal trafolar, ayırma trafosu, yalıtım trafosu, izolasyon trafosu neden çarpmaz, izolasyon trafosu bağlantı şeması, izole trafo güç hesabı, izolasyon trafosu sarım teknikleri, CE Kalite belgeli trafolar, topraklama trafosu, toroid trafolar,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın