Redresör Nedir? Redresör Çalışma Prensibi Nasıldır?

Redresör Nedir? Redresör Çalışma Prensibi Nasıldır?

Redresör Nedir? Redresör Çalışma Prensibi

 Redresör Nedir ? (Rectifier Nedir?-Doğrultucu Nedir?)

Redresör Tanım olarak kabaca, AC işaretin DC işarete dönüştüren cihaz için kullanılır. Redresörler Çoğunlukla akü şarj işlemleri yanı sıra endüstriyel uygulamalarda da kullanılır. Kaplama işlemleri, elektroliz işlemleri, DC aydınlatma üniteleri , DC motor besleme, Telekom sektörlerinde kullanılır.

Redresör Nasıl Çalışır? Redresör Çalışma Prensibi Nasıldır?

Redresör, bir trafo ile AC işaretin istenilen seviyeye düşürülmesi ve ardından diyotlar veya trsitörler ile doğrultulması şeklinde çalışır. Kabaca çalışma devre şeması aşağıdaki gibidir.

Redresör Kontrol tipleri nelerdir?

Varyak kontrollü, tristör kontrollü, mosfet kontrollü veya kontrolsüz olarak sadece diyotla doğrultmalı tipleri vardır.

Varyak Kontrollü Redresör Çalışma Prensibi

Bazı uygulamalarda Varyak kontrollü redresörler kullanılmasına rağmen, ağır, büyük boyutlu ve hantal olmasına rağmen tercih edilmezler.

Tristör Kontrollü Redresör Çalışma Prensibi

Tristör kontrollü redresörler, trafo yoluyla düşürülen gerilimlerin tristörlerin kontrol kartıyla uygun açıyla tetiklenmesi suretiyle istenilen çıkış gerilimi ayarlanır. Bu tip redresörler şebeke gerilim değişimi veya yük değişimine rağmen çıkış geriliminde değişim olmaz. Redresör kaynak makinesi de aynı mantıkla çalışmaktadır.

Diyotlu Redresör Çalışma Prensibi

Trafo yoluyla düşürülen ACA gerilimlerin diyotlar yoluyla DC çevirilmesi mantığı ile çalışır. Kontolsüz olduğundan, şebeke gerilim değişiminden veya yük değişiminden çıkış gerilimi değişir.

redresör blok şeması

Redresör blok şeması

Etiketler : Redresör nedir?, redresör kaynak makinesi,  trafolu redresör nedir, RECTİFİER NEDİR? tristörlü redresör nedir, doğrultucu nedir? redresör çalışma prensibi nasıldır? artsan redresör