Regülatör Nedir? Regülatör Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Regülatör nedir

Regülatör nedir

Regülatör Nedir? Regülatör Şebekedeki gerilim düzensizliğinee karşı, elektrikli cihazları korumak için kullanılır. Halk arasında yükseltici, voltaj düzenleyici, voltaj dengeleyici veya yükseltici trafo olarakta isimlendirilir. Standart regülatörler 165-250V düzeltme sahasına sahiptir. Ancak kullanıcı ihtiyacına göre daha geniş düzeltme sahası (90-280VAC), dar düzeltme sahası (180 – 240VAC) veya özel düzeltme sahasına uygun regülatör üretimleri mevcuttur.

Regülatör çeşitleri nelerdir?

Öncelikle Otomatik ve manuel (veya kademeli) olarak 2 tipi mevcuttur.  Peki, kademeli regülatör nedir? Regülatör ihtiyacının ilk ortaya çıkmasıyla ilk geliştirilen regülatör tipi, kademeli regülatördür. Ancak kademeli regülatörler kullanımda sıkıntılar yarattığı için alternatif olarak otomatik regülatörler geliştirilmiştir. bunlarda kendi aralarında 3 tiptir.

Otomatik regülatör çeşitleri nelerdir?

1- Doymalı tip regülatör

2- Otomatik servo regülatör

3- Otomatik statik regülatör

Bu regülatörlerin tanımı nedir?

Tiplerine göre otomatik regülatörlerin tanımı aşağıdaki gibidir.

1- Doyumlu (Doymalı) tip otomatik regülatör nedir? :

Hatta bağlı trafo ve kondansatör yardımıyla trafonun doyum özelliğinden yararlanarak regülasyon yapar. yüksek güçlerde üretilmediklerinden pek tercih edilmezler.

2- Servo Otomatik regülatör nedir?:

Varyak, buster trafosu, motor ve kontrol kartı yardımıyla Regülasyon yapar. günümüzde 2.000 KVA gücüne kadar üretimi yapılmaktadır. Düzeltme ünitesi mekanik parça içerdiğinden zamanla arıza riski oluşmaktadır.

3- Statik Otomatik Regülatör nedir?:

Servo regülatörlerin motor barından hassas cihazlarda  düzeltme hızının yetersiz olması üzerine geliştirilmiş regülatör tipidir. Tristör , trafo ve kontrol kartından oluşan parçaları ile regülasyon yapar. Düzeltme hızı 5.000 V/sn seviyesindedir. İlk üretim yıllarında çok pahalı olan otomatik statik regülatörler, teknolojinin gelişmesi ile günümüzde servo regülatör fiyatlarına yakın fiyatlara sahiptir.

Regülatör Devre Şeması

Regülatör devre şeması analog ve mikroişlemcili tipleri vardır. Analog devreler günümüzde çok nadiren kullanılmaktadır. Firmamız regülatörleri mikroişlemci devre yapısına sahiptir. Aşağıdaki devre şeması fotoğrafı tıklanarak regülatör devre şemasına ulaşabilirsiniz.

servo regülatör devre şeması
Regülatör Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Regülatör bağlantısı çok basit yapıya sahiptir. Şebekenin gireceği klemens veya terminaller ve yükün bağlanacağı klemens veya terminallere gerekli kablo bağlantısının yapılması ile işlem tamamlanmış olur. Tabiki, regülatör tipine göre regülatör bağlantısıda değişeceğinden, ilgili firmadan bağlantı klemenslerine ve bağlantı kablolarına dair detaylı bilgi alınması gerekir. Firmamız üretimi olan regülatörlerin bağlantı şeması ve bağlantı kablolarına dair detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız. Regülatör bağlantı şeması

BAĞLANTI ŞEMASI

Etiketler: Regülatör nedir? Regülatör bağlantısı nasıl yapılır? regülatör devre şeması, doyumlu regülatör, otomatik regülatör