Varyak Nedir?

Varyak Nedir?

Varyak Nedir? 30 KVA Sütun Varyak

Varyak Nedir? Sütunlu – kutulu varyak

Varyak (yada variac) Ac şebeke gerilimini ayarlı olarak düşürmek veya yükseltmek için kullanılan bir ayarlı ototrafo çeşididir.

Varyak Çeşitleri

İki tipi vardır.Toroidal varyak 2- Sütun tip varyak.

Toroidal varyak tipinde yuvarlak nüve kullanılırken, sütunlu varyak tipinde karesel nüve kullanılır. Varyak Nüvesi 10.000 – 22.000 gausse arası değerlere sahip silisli saclardan üretilir. Sargılar ise nüve etrafına emaye bakır teller sıkıştırılarak sarılır.  Bakır sargının bir yüzeyi bir aşındırıcı yardımı ile izolasyonu kaldırılır. Yuvarlak tekerlek şeklinde kömür  üzerine tutturulmuş iletken ile izolasyonu kaldırılmış bakır teller üzerinden gezdirilmesi suretiyle çıkış gerilimi elde edilir. Çıkış gerilimi değişimi yapılırken, gerilimde kesinti olmaz.    0 -220 VAC veya 0-250VAC ayar sahasına sahiptir. Standart olarak 1 KVA ile 15 KVA arasına üretilir. Talebe göre özel olarak daha yüksek güçlerde ve daha yüksek gerilimlerde Varyak üretimi yapılabilir.

Varyak nerede kullanılır?

Kutulu varyak nedir;

Laboratuvarlarda, farklı gerilim değerleri elde edebilmek için de kutulu varyak kullanılır. Kutulu varyak üzerinde voltmetre, ampermetre, çıkış bağlantılarının yapılabileceği born klemensler ve varyak ayar skalası bulunur. Kutulu varyaklar; 500VA – 400KVA arasında üretilir.

Etiketler: Varyak nedir – varyak nerede kullanılır – artsan varyak – varyak ne işe yarar – kutulu varyak – kutulu varyak fiyatları

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın